Rady a tipy

Tip č. 1 – Jak uskladnit perníčky

Na uskladnění můžete použít klasické hliněné nádoby, ale protože ty asi většina z nás nebude mít k dispozici v dostatečném množství, můžeme si pomoci i jinak. První zásada je uchovávat v chladnu – pokud máte balkon (pokud možno krytý, aby bylo cukroví chráněné před sněhem a deštěm), můžete jej využít. Další možností je chodba (tedy pokud vám nebudou chodit cukroví mlsat sousedé).

Perníčky můžete dát do hrnce vystlaného mikrotenem nebo alobalem. Využít můžete i kovové dózy. Mikrotén nebo alobal můžete dát i mezi jednotlivé vrstvy perníčků a nezapomeňte jím přikrýt také svrchu. Papírové krabice nejsou nejlepším řešením, pokud nemáte jinou možnost, důkladně vystelte alobalem.

Pokud by vám perníčky ztvrdly, doporučuje se přidat k nim krajíc chleba nebo rozkrojené jablko, které pustí vlhkost. Nesmí se ale dotýkat. Při delším skladování je samozřejmě potřeba jablko čas od času vyměnit.

Tip č. 2: Vyskládání na plech

Když dáváme perníčky před pečením na plech, který nejprve vyložíme pečícím papírem, necháme mezi nimi dostatečné rozestupy. Perníčky se totiž při pečení „nafouknou“ a jejich objem se zvětší.

Tip č. 3: Po upečení…

Po vyndání z trouby perníčky hned nepřenášíme. Necháme je ještě chvíli na plechu, dokud téměř nevychladnou a pak je teprve přendáme. Pokud bychom je přendavali ještě za tepla, mohli by se zdeformovat.

Tip č. 4: Aby byly perníčky hezky lesklé

Perníčky by po upečení měly mít zlatohnědou barvu. Aby byly lesklé, potíráme je ještě za tepla celým, rozšlehaným vajíčkem. Pokud chceme, aby byly ještě lesklejší, celý postup zopakujeme. V případě, že budeme perníčky ještě dále zdobit, nepotíráme je vůbec.

Tip č. 5: Perníčky jako dekorace

Chcete perníčky využít nejen jako cukroví, ale také jimi ozdobit třeba vánoční stromeček? Udělejte ještě před pečením do těsta dírku, kterou pak provléknete háček nebo nitku pro jejich zavěšení.

Tip č. 6: Barva perníčků

Chcete, aby vaše perníčky byly dočervena? Do vajíčka, kterým budete čerstvě upečené perníčky potírat, rozšlehejte červené potravinářské barvivo. Stejně tak se dá v případě potřeby obarvit potravinovým barvivem také bílková poleva.

Tip č. 7: Jaké koření použít do perníčků

Skořice

Bez vůně skořice si Vánoce snad ani neumíme představit. Hojně se využívá i právě v receptech na perníčky.

Badyán

Je typický svojí nasládlou, kořeněnou chutí a tvarem hvězdy. V perníku zvýrazní jeho chuť. Má i léčivé účinky – používá se při kolikách nebo revmatismu.

Anýz

Anýz je často využívaný hlavně v asijských kuchyních, setkáme se s ním ale i v některých receptech na perníčky. Jeho léčivých účinků se využívá při kašli nebo nadýmání.

Hřebíček

Nasládlá chuť hřebíčku přechází až do hořké. Když jej použijete pří přípravě perníčků, dejte pozor, aby nebyl černý. V takovém případě je již příliš starý.

Nové koření

Nové koření se v kuchyni používá často a nemusíte se mu vyhnout ani u perníku.

Kardamon

Byť se nepoužívá tak často jako skořice nebo anýz, propouští v perníčcích je jako dělaný. Právě o Vánocích, které jsou v dnešní době v kuchyni i svátky hojnosti, oceníte jeho účinky mírnící nevolnost a pálení žáhy.